HUKUK VE KAYMAZ ZEMİN

Hukuk işin içine girince kimi zaman ürperiyor olsak ta hak ve adaletin tecelli etmesi için hayatımızın vazgeçilmezi kanunlar. Umarım hiçbir zaman ihtiyacınız olmaz fakat öncelikle işletmenizde kayma tökezleme veya düşme kazası neticesinde hangi suçla tarafınıza dava açılacağını öğrenelim;

5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU 89. MADDE TAKSİRLE YARALAMA SUÇU

Failin mağduru yaralamak için herhangi bir kast, bilme veya isteme ile hareket etmediği, fakat adından da anlaşılacağı üzere uyması gereken dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareketiyle mağdurun yaralanmasına sebebiyet vermesi neticesinde gerçekleşecektir. Bu durumda TCK 89. Maddeyi göze aldığımızda ‘ Taksirle başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Fiilin birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyeti halinde ise altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile yargılanacaktır

5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU 85. MADDE TAKSİRLE ÖLDÜRME SUÇU

Failin maktulü öldürmek için hiçbir kastı olmaması rağmen, gereken dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı hareket etmesi sonucunda ölüme sebebiyet vermesidir. Bu durumu TCK 85. Maddesi failin neticeyi öngörmesine bağlı olarak taksirle veya bilinçli taksirle adam öldürme konuya yaklaşacak ve bu noktada cezanın tayininde ciddi bir değişiklik olacaktır. Taksirle ölüme sebebiyet verilmiş ise iki yıldan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılırken, bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verilmesi halinde iki yıldan on beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Taksirle ölüme sebebiyet verme suçunun en tipik örnekleri İŞ KAZALAR ve TRAFİK KAZALARIdır.

Bir örnekle konuyu netleştirelim;

İşletmenizde personel ya da müşteriniz kayıp düştü
Yaralanması sonucunda Taksirle yaralamadan 3 aydan 1 yıla hapis cezası yargılanırsınız. Cezanız onandıktan cezanız adli para cezasına çevrilir.
İş sağlığı ve güvenliği yasalarının ön gördüğü önlemleri almadığınızın tespitinde Bilinçli taksirle yaralamadan hapis cezası istemiyle yargılanır ve sonucunda cezanız adli para cezasına çevrilmez.
İşletmenizde kaza tekerrür etti. Zeminlerinizin tehlikeli ve kaygan olduğunu bildiğiniz halde bir süre sonra bir başka kişide düştü Bilinçli Taksirle yaralamadan hapis cezası istemiyle yargılanır ve sonucunda cezanız adli para cezasına çevrilmez.
Kazanın ölümle sonuçlanması durumunda 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanırsınız
Kazada iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin ön gördüğü önlemleri almadığınızın tespitinde Bilinçli Taksirle öldürmek suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanır ve cezanız adli para cezasına çevrilmez.
Keşke demeden zeminlerinizin güvenirliliğini TS –CEN 16165 standartlarında ölçtürüp zemin güvenlik raporunuzu edinin.

Geleceğe güvenle yürüyün…
Umut İrfan KULE
Teşekkür: Bu yazımın hazırlığında 33. İSG Kongresi sürecinde değerli bilgilerini paylaşan Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyelerine şükranlarımı sunarım.